השתלת עצם בלסת – מתי עושים את זה?

איך למנוע טיפולים גדולים בשיניים

השיניים בפה משמשות אותנו לאכילה ודיבור, ובנוסף יש להן גם חלק חשוב בהרגשת הביטחון שאנו חווים. מכיוון שהשיניים הן חלק מרכזי מהפנים, כל פגיעה אסתטית בהן עלולה לפגוע גם בהרגשה ובביטחון העצמי.

השיניים יכולות להיפגע מסיבות שונות כמו כתוצאה מנפילה או חבלה, אז הן נסדקות או נשברות או במקרים של בעיות בריאותיות כמו זיהום ודלקת בחלל הפה ואף הזנחה של בריאות השיניים במשך זמן רב. במקרים אלו השיניים הטבעיות נפגעות ללא יכולת לתיקונן, ולכן יש צורך להחליפן בשיניים מלאכותיות.

כיצד מחליפים שן טבעית

כאשר שן אחת או יותר נפגעת ואיננה יכולה להיות יותר בחלל הפה, קיימת אפשרות להחליפה באמצעות שן מלאכותית. החלפת השיניים הטבעיות מתבצעת על ידי רופא שיניים מומחה, וזאת לאחר אבחון מצב הפה וקביעת טיפול מתאים:

  • כתרים – הכתר בשן נועד להחליף את מעטפת השן הטבעית, כך שמדובר על פתרון מהיר ואיכותי ביותר לשן שנפגעה בחלקה. אם לדוגמה שן נסדקת או נשברת כתוצאה מנפילה, לרוב רק החלק החיצוני שלה אינו קיים יותר בפה (החלק הבולט מהחניכיים) ואילו הבסיס נשאר. לכן כתר יכול להחליף את השן הטבעית באופן אסתטי ומתאים, ללא צורך בטיפולים מורכבים יותר.
  • השתלת שיניים – טיפול נוסף שנועד להחליף את השן הטבעית, כך שהפה נשאר אסתטי ובעל יכולת לאכול ולדבר כרגיל. בהשתלת שיניים מוחדרים מעין ברגים אל העצם שקיימת בלסת, ועליהם מלבישים את הכתרים שנועדו לדמות מראה והרגשה של שיניים טבעיות. טיפול זה מתאים למטופלים שבסיס השן נפגע במיוחד, כך שהכתר אינו יכול להחזיק עליו ויש צורך להתקין שתל מלאכותי בנוסף לשן המלאכותית.

מהי השתלת עצם בלסת

ישנם מקרים מורכבים בהם מטופלים סובלים מפגיעה בעצם שנמצאת בלסת, כך שאין אפשרות להתקין עבורם כתרים או שתלי שיניים לצורך החלפת השיניים הטבעיות. לכן קיימת האפשרות החדשנית של השתלת עצם בלסת, המחליפה את העצם הטבעית שנפגעה. טיפולים כאלו מבוצעים באופן סטרילי על ידי מומחה פה ולסת, כיוון שמדובר על הליך כירורגי הכרוך בהחדרת עצם זר אל הפה. 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שתפו את הפוסט בין חברים