מה זה התמכרות התנהגותית?

מה זה התמכרות התנהגותית?

רוב האנשים מבינים, שהתמכרות היא תלות בחומרים כגון אלכוהול, ניקוטין, סמים אסורים או אפילו תרופות מרשם, אך הם מתקשים עם הרעיון של התנהגויות ממכרות. אז מה זה בעצם התמכרות התנהגותית ואיך לטפל בה?

מה זה התמכרות התנהגותית? 

חלק מהפעילויות שקשורות להתמכרויות התנהגותיות הן כל כך נורמליות, עד שקשה להאמין שאנשים יכולים להתמכר אליהם. ובכל זאת, מעגל ההתמכרות עדיין יכול להשתלט עלינו, מה שהופך את חיי היומיום למאבק מתמיד. אם זה התמכרות לפורנו או התמכרות לפייסבוק.

עיסוק בהתנהגות שאינה הולמת 

אנשים, עשויים לחפש עוד ועוד הזדמנויות לעסוק בהתנהגות כזו או אחרת ולהידבק בה. הרצון לחוות "סיפוק" ו- "התרוממות רוח" מההתנהגות מסוימת, הופכת להיות כה חזקה, עד שהאדם ממשיך לעסוק בפעילות לא רלוונטית לחייו למרות השלכות שליליות.

במקרים מסוימים, אנשים יכולים גם לחוות נסיגה, כולל רגשות שליליים ותסמינים אחרים, כאשר הם אינם מסוגלים לעסוק בפעילות מסוימת.

מהי התמכרות התנהגותית? 

למרות שאפילו מומחים חלוקים בשאלה האם התמכרויות התנהגותיות הן התמכרויות "אמיתיות", המדריך האבחוני והסטטיסטי להפרעות נפשיות, כלל במפורש התנהגויות בקטגוריית ההתמכרויות. הפרעת התמכרות להימורים למשל, היא ההתמכרות ההתנהגותית היחידה המוכרת באופן רשמי.

מחוץ לעולם הפסיכיאטריה והפסיכולוגיה המקצועית, התקשורת קיבלה ואימצה את המושגים של התמכרויות התנהגותיות, כגון התמכרות למין והתמכרות לקניות, כמו גם פעילויות שאינן כלולות בדיון בנושא התמכרות כגון פגיעה עצמית (חיתוך איברים), וניתוחים פלסטיים מרובים.

דפוס התמכרות התנהגותית 

התמכרויות התנהגותיות (הנקראות גם התמכרויות תהליכיות), עוקבות אחר אותו דפוס כמו התמכרויות מבוססות חומרים, והן גורמות לבעיות בתחומים רבים בחיי הפרט.

להתמכרויות התנהגותיות, יש השפעות דומות להתמכרויות חומרים על מערכות יחסים, שלרוב מוזנחות לטובת ההתנהגות הממכרת, מערערות את האמון ומפעילות לחץ על אנשים שצורכים אותה.

בעלי מקצוע לבית בריאות דיור משותף דין ומשפט דת ואמונה הגיל השלישי הורות כללי לוכד נחשים לימודים משפחה ניקוי תעשייתי צרכנות קייטרינג תיירות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
על לרצפה: משחקים גדולים שמתאימים גם לקטנים
אי אפשר שלא לקרוא לדור הילדים היום דור המסכים. הכמות שהם מבלים מול המסך היא פשוט בלתי נתפסת ועל כל...
קרא עוד »
מאי 12, 2019
תא צילום לאירועים – אנשים אוהבים את זה!
בבואכם לבחור בין שלל אטרקציות לאירוע שאתם עושים, כדאי יהיה לקחת בחשבון דבר אחר משמעותי: מה אנשים...
קרא עוד »
אפר 04, 2022
גריל גז
גרילי גז הופכים פופולריים יותר ככל שיותר אנשים פונים אליהם לבישול. הם גם הופכים נוחים יותר וקלים יותר...
קרא עוד »
אוג 08, 2022