5 עובדות שלא הכרתם על דום נשימה

דום נשימה מתייחס להפסקה זמנית או הפסקה של הנשימה. זה יכול להתרחש במהלך השינה, המכונה דום נשימה בשינה, או שזה יכול לקרות כאשר אדם ער. 

חשוב לציין כי לדום נשימה עלולות להיות השלכות חמורות אם לא מטופלים, ולכן כל מי שחושד שיש לו את זה צריך לפנות להערכה וטיפול רפואי.

5 דברים שחשוב להכיר 

סוגי דום נשימה: ישנם סוגים שונים של דום נשימה, כולל דום נשימה חסימתי בשינה (OSA), דום נשימה בשינה מרכזית (CSA), ותסמונת דום נשימה בשינה מורכבת (הידועה גם כטיפול דום נשימה מרכזי בשינה). OSA הוא הסוג הנפוץ ביותר ומתרחש כאשר השרירים בגרון נרגעים יתר על המידה במהלך השינה, מה שגורם לחסימה של דרכי הנשימה. CSA, לעומת זאת, קשור לחוסר היכולת של המוח לשלוח אותות מתאימים לשרירים השולטים בנשימה.

שכיחות: דום נשימה בשינה שכיח יותר ממה שאנשים רבים מבינים. ההערכה היא שכ-25 מיליון מבוגרים בארצות הברית לבדה סובלים מדום נשימה חסימתי בשינה. עם זאת, מקרים רבים אינם מאובחנים.

סיכונים בריאותיים: דום נשימה בשינה לא מטופל יכול להוביל למגוון של בעיות בריאותיות. זה קשור לסיכון מוגבר לבעיות קרדיווסקולריות כמו לחץ דם גבוה, מחלות לב ושבץ. זה יכול גם לתרום לעייפות בשעות היום, בעיות זיכרון והפרעות במצב הרוח.

שיטות אבחון: דום נשימה בשינה מאובחן בדרך כלל באמצעות מחקר שינה, הידוע גם כפוליסומנוגרפיה. במהלך בדיקה זו, מנוטרים דפוסי השינה, הנשימה והפרמטרים הפיזיולוגיים השונים של האדם כדי לקבוע אם יש לו דום נשימה ועד כמה הוא חמור.

אפשרויות טיפול: הטיפול בדום נשימה משתנה בהתאם לחומרתו ולסוגו. הגישות הנפוצות כוללות שינויים באורח החיים כמו ירידה במשקל וטיפול במיקום, כמו גם שימוש במכשירים כמו מכשירי לחץ אוויר חיובי מתמשך (CPAP), המסייעים לשמור על דרכי הנשימה פתוחות במהלך השינה. במקרים מסוימים, ייתכן שיהיה צורך בניתוח כדי לתקן בעיות אנטומיות התורמות לדום נשימה.

לאתר: https://nbr.co.il/

בעלי מקצוע לבית בריאות דיור משותף דין ומשפט דת ואמונה הגיל השלישי הורות כללי לוכד נחשים לימודים משפחה ניקוי תעשייתי צרכנות קייטרינג תיירות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מטבחים קטנים – יתרונות גדולים
לא כולם מתגוררים בדירות גדולות ומשופצות, ישנם כאלו שיעדיפו דווקא מרווח קטן יותר מסיבות כאלו ואחרות,...
קרא עוד »
ספט 22, 2021
השכרת רכב בארץ – איך מחושב מחיר הרכב שמשכירים 
השכרת רכב בארץ יכולה להיות דרך מצוינת לטייל. במאמר זה נבהיר איך מחושב מחיר הרכב שמשכירים.  מה...
קרא עוד »
ספט 22, 2023
טיפול NLP לילדים – איך זה יכול לעזור להם?
אחד הטיפולים הנפוצים ביותר כיום, הוא טיפול NLP. מדובר על טיפול ניתוב לשוני פיזיולוגי, הרעיון שעומד...
קרא עוד »
פבר 16, 2022