טיפול משפחתי – מתי זה יכול לעזור?

טיפול משפחתי

ההנחה אומרת שמשפחה מתפקדת ובריאה היא משפחה שיש בה פרטים מתפקדים ובריאים, וזה נכון גם להיפך. תוכלו לקרוא על זה בכל בלוג הורות: אם הפרטים במשפחה לא מתפקדים או לא בריאים, קשה להחזיק כך משפחה מתפקדת, אך החדשות הטובות הן שאפשר לטפל בזה דרך טיפול משפחתי וטיפול זוגי.

חשוב לזכור שכאשר היחסים בין ההורים טובים, כשיש סנכרון, שיש שיתוף פעולה והבנה בין הצדדים, בדרך כלל הבית עובד ומתפקד. אפשר לקחת את זה בתור דוגמא כבית שעובד ומתפקד. כשהבית נקי ומסודר, שהכביסה מריחה טוב ומסודרת במקום, כשיש אוכל טעים במקרר וכולם פחות או יותר רגועים, ברוב המקרים זה יהיה בית טוב שמתפקד עם יחסים מועילים. לעומת זאת, יש גם מצבים שבהם זוג ההורים כל כך מחובר אחד לשני ואז אין מקום בכלל לילדים להביע את עצמם. יש כל מיני סוגים של טיפולים משפחתיים ויש כל מיני סיטואציות ומצבים שטיפול כזה יכול לתמוך בהם, ולמשל:

 

  • טיפול משפחתי המתאים במצבי משבר כמו למשל מחלה של אחד ההורים.
  • כשיש קונפליקטים בין אחים וההורים לא מצליחים להשתלט על זה נבין שהקונפליקט מייצג משהו שהוא בכלל משפחתי ואז טיפול משפחתי באמת יכול לעזור.
  • אחד המקרים הכי שכיחים נקרא IP שהפירוש של היא "המטופל המזוהה". למשל כשאנחנו רואים משפחה מאוד נורמטיבית ורגילה אבל ילד אחד בה סובל מבעיה כמו למשל היפראקטיביות וזה משפיע על החיים של כולם. מדובר באופן שבו הרבה פעמים ילדים מגיבים אליו כקושי שהוא משפחתי אבל המטופל הוא זה שמנקז את המחלה או הקושי המשפחתי כשיש חוסר תפקוד הורי או יחסים לא טובים.
  • כשיש הפרעות אכילה כמו אנורקסיה טיפול משפחתי יכול לעזור מאוד.

 

חשוב לזכור כי באחוז מאוד גבוה מהמקרים הילד מנקז קושי משפחתי ומביא אותו לידי ביטוי אבל שורש הבעיה היא בכלל לא אצל הילדים אלא אצל ההורים.

בעלי מקצוע לבית בריאות דיור משותף דין ומשפט דת ואמונה הגיל השלישי הורות כללי לוכד נחשים לימודים משפחה ניקוי תעשייתי צרכנות קייטרינג תיירות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כל היתרונות של תמ"א 38
כל תהליך שיפוץ ושינוי של מבנים, כורך בתוכו לא מעט יתרונות, אך נדמה שפרויקט כמו תמ"א 38, כורך בתוכו...
קרא עוד »
דצמ 22, 2018
מה זה התמכרות התנהגותית?
רוב האנשים מבינים, שהתמכרות היא תלות בחומרים כגון אלכוהול, ניקוטין, סמים אסורים או אפילו תרופות מרשם,...
קרא עוד »
אוק 24, 2021
לא יכולים לצאת לקנות רהיטים במהלך הסגר? יש חנות אחת שדואגת לכם
יציאה לקניות זה כבר לא דבר מובן מאליו. בעולם חסר מגבלות וים של אפשרויות בלתי נגמרות, נושא הקניות הפך...
קרא עוד »
נוב 18, 2020