מחירי הנדל"ן לא ירדו ב 20 שנה האחרונות אז מה קרה בקדנציה של כחלון?

מחירי הנדל"ן

המחירים של הנכסים בישראל נחשבים לגבוהים בהחלט. היות ומדובר על מדינה קטנה בה עתודות הבניה נמוכות מאוד, ואילו המדינה מבוקשת ומספר התושבים בה גבוה בהחלט ביחס לגודלה. עובדות אלו משפיעות כמובן על מחירי הדירות. שכן ההיצע נמוך והביקוש עצום – יחס כזה שגורם תמיד לעלייה תלולה במחירים. ואכן, המציאות כיום מעמידה את התושבים מול מחירים בלתי אפשריים של דירות. ומשפחות רבות מוצאות את עצמן מנהלות את החיים שלהם בדירות שכורות על כל המשתמע מכך.

הבשורה של כחלון

בשנת 2015 נכנס השר כחלון לשמש במשרד האוצר מתוך מטרה לטפל במחירי הדירות המאמירים מעלה. הוא הגיע כאשר החזון שלו הוא להוריד את מחירי הדירות ולאפשר לעוד תושבי ישראל לרכוש את הדירה הראשונה שלהם למגורים. כי בית מגורים הוא לא פינוק ולא מותרות, כי אם תנאי חיים בסיסי ומינימלי בהחלט. הוא ביצע פעולות שונות שהמטרה שלהן היא להקל על מחוסרי הדיור.

מחיר למשתכן

אחד הצעדים המשמעותיים של השר כחלון הוא תכנית מחיר למשתכן. מדובר על תכנית בה מוקמים מיזמי בנייה שמיועדים רק למחוסרי דיור. על פי פרמטרים מסוימים יוכלו משפחות המעוניינות בכך להיכנס להגרלות על זכות לרכוש דירה בפרויקטים אלו. הדירות הללו נועדו להיות זולות משמעותית מכל נכס אחר בארץ. ואכן משפחות רבות הצליחו בתנאים משופרים אלו לרכוש את הדירה בה הם יוכלו להתגורר בלי להיכנס להתחייבויות עצומות ובלתי אפשריות.

הגבלות על רכישת נכסים להשקעה

המיסוי המעודכן מטיל הוצאות רבות על רוכשי דירות להשקעה, מה שאומר שמשקיעים יחשבו פעמיים האם נכון וכדאי להם לרכוש דירות להשקעה. באופן זה מגבילים את הביקוש לדירות. ככל שהביקוש קטן יותר ביחס להיצע, כמובן שגם המחירים יורדים בהתאם. ואכן כחלון חוקק את המיסוי על רכישת דירה שלישית במטרה זו.

המציאות הנוכחית

אמנם המציאות כיום השתפרה מעט, אבל יחד עם זאת המצב לגמרי לא ידידותי. ועבור ישראלים רבים רכישת דירה זה עדיין חלום רחוק ובלתי מושג. אז מה באמת יתרחש? ימים יגידו.

מחפשים נדל"ן לרכישה? בקרו באתר אינדקס מתווכים.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

קורס הייטק אונליין
לימודים

קורס הייטק אונליין

קורס הייטק אונליין, הוא דרך טובה לסטודנטים לשפר את כישוריהם, להגביר את הידע שלהם ולבנות את הקריירה שלהם. מכיוון שהן מוצעות דרך האינטרנט, קורס הייטק

קרא עוד »

שתפו את הפוסט בין חברים