עורך דין מנהלי

המשפט המנהלי הוא ענף המשפט שעניינו ומטרתו להסדיר את מערכת היחסים ופערי הכוחות שבין האזרח הקטן והמדינה. כפי שאולי שמתם לב, למדינה יש את הכוח לכפות עלינו לשלם מיסים, להתגייס לצבא בגיוס חובה ולגרום לנו לציית לחוקים ותקנות רבים ושונים, הגיוניים ופחות.  

אולם, הצד השני של המטבע בעניין כוחה הרב של המדינה אל מול האזרח הקטן, הוא חובותיה של המדינה כלפי אותו האזרח בדיוק. המשפט המנהלי מגביל את כוחה של המדינה, ומגדיר למדינה ורשויותיה חובות וסטנדרטים רבים בהם עליהם לעמוד. בין אלו נמצא את חובות השוויון, סבירות, מידתיות, אי-שרירותיות, ניקיון כפיים, אי-ניגוד עניינים ושקיפות בהליך קבלת ההחלטות המנהליות ועוד.

כל הסטנדרטים הללו מבטאים את תפישת נבחרי הציבור – כלומר הרשות המחוקקת – לפיה יש לאזן בין כוחה של המדינה ורשויותיה – כלומר הרשות המבצעת – לבין חוסר כוחו של האזרח הקטן. המשפט המנהלי הוא הענף המשפטי, הוא האדם יכול לגשת לבית משפט – כלומר הרשות המבצעת – ולבקר את התנהלות המדינה ורשויותיה תוך שאיפה לעשיית צדק לעצמו ולציבור הרחב.

מהי עתירה מנהלית ואיך היא נראית?

במסגרת ענף המשפט המנהלי, קיימות "עתירות מנהליות". עתירה מנהלית היא פניה לבית משפט בה האזרח מגיש תביעה כנגד המדינה, לרבות רשויותיה השונות, כאשר עניין העתירה הוא הפעילות המנהלית של המדינה ונדרש סעד מנהלי בשל פעילות – או אי פעילות – זו. 

>> למידע נוסף כאן

לדוגמא, אם אני עותר כנגד מכרז לא הוגן שעשתה העירייה, בו הופליתי ואני סבור שמי שזכה במכרז זכה בשל ניגוד עניינים, העתירה היא מנהלית משום שהנתבעת היא העירייה, הנושא – מכרזים – הוא פעילות מנהלית הכפופה למשפט המנהלי והסעד – שיכול להיות הקמת המכרז מההתחלה – מנהלי גם כן. 

עם זאת, אם אני תובע את העירייה לאחר שהחלקתי במתנ"ס שבהחזקתה וניזוקתי, זו תהיה תביעה נזיקית, בדיוק כמו מצב בו אדם תובע חברת ביטוח, אך הפעם הנתבעת היא המדינה והסעד הוא כספי. לחלופין, אם אני סבור שבמהלך הליך פלילי כנגדי לא אפשרו לי למצות את כלל זכויותיי, דרך המלך היא עתירה לסעד בתוך ההליך הפלילי ובמסגרתו.

חשיבותו של ליווי משפטי טוב

עתירה מנהלית כנגד אחת מרשויות המדינה אינה עניין פשוט כלל. מדובר בהליך מיוחד ומורכב, שנדון בבית משפט לעניינים מנהליים בלבד. לכן, אם אתם מוצאים את עצמכם מעוניינים בהגשת עתירה מנהלית כנגד רשות שעוולה כלפיכם, אנו ממליצים לכם למצוא עורך דין מנהלי מתן לקר המומחה בעתירות מנהליות, ורצוי אחד עם ניסיון רב.

בעלי מקצוע לבית בריאות דיור משותף דין ומשפט דת ואמונה הגיל השלישי הורות כללי לוכד נחשים לימודים משפחה ניקוי תעשייתי צרכנות קייטרינג תיירות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
5 טיפים איך להשתמש בתאורת גינה שתשנה את מראה הגינה
רבים אינם מבינים כי בעזרת תאורת גינה ניתן להביא לכדי מהפך עיצובי אמתי ולהפוך את הגינה שלהם למקום הרבה...
קרא עוד »
נוב 04, 2018
מגרשים למכירה – הזדמנות נדלן שרק מחכה לך
עליכם לדעת כי יש הרבה מאוד אופציות השקעה היום שרק יושבות על המדף ומחכות לכם. העניין הוא שכפי שאפשר...
קרא עוד »
יול 04, 2019
מה ההבדלים בין החלקה אורגנית להחלקת קראטין?
לשיער יש נטייה טבעית לשמור על צורתו ומרקם המקוריים. זאת בשל העובדה שהוא עוקב אחר מחזור הצמיחה של זקיק...
קרא עוד »
אוק 11, 2022