רחפנים בעיניים, לא רק בשמיים

ניתוק זגוגית אחורית (PVD) הוא מצב שכיח של העין המתרחש כאשר החומר דמוי הג'ל הנקרא זגוגית הומור נפרד מהרשתית. הפרדה זו עלולה להוביל לתפיסה של מצופים או נקודות שחורות בשדה הראייה, בדומה לרחפנים בעיניים בחלק הפנימי של העין. במאמר זה נתעמק בתופעת ה-PVD, הסימפטומים, הגורמים לה ודרכי הטיפול אצל ד"ר גלעד רבינא, כדי להגביר את חשיבות ההבנה של מצב זה לשמירה על ראייה בריאה.

הבנת ניתוק זגוגית אחורית (PVD):

מדובר בתהליך טבעי הקשור לגיל המתרחש בדרך כלל כאשר אנשים מתבגרים. ההומור הזגוגי, הממלא את החלל בין העדשה לרשתית, עובר שינויים לאורך זמן. כאשר הזגוגית מתכווצת ונעשית פחות דמוית ג'ל, היא יכולה להתנתק מהרשתית, מה שמוביל ל-PVD. ניתוק זה עלול לגרום לסיבים ופסולת זעירים בתוך הזגוגית להטיל צללים על הרשתית, וכתוצאה מכך לתפיסה של מצופים או נקודות שחורות בשדה הראייה הנחווים גם כמו רחפנים בעיניים.

תסמינים של PVD:

הסימפטום העיקרי של PVD הוא נוכחותם של צפים, המופיעים כנקודות שחורות קטנות, כתמים או צורות דמויות קורי עכביש שנראות כמרחפות על פני שדה הראייה. מצופים אלו יכולים להיות בולטים יותר כאשר מסתכלים על רקע בהיר או בסביבות מוארות היטב. בעוד שצפים בדרך כלל אינם מזיקים ועשויים להפוך פחות מטרידים עם הזמן, חיוני להתייעץ עם רופא עיניים אם יש עלייה פתאומית במספרם או אם הם מלווים בתסמינים אחרים כגון הבזקי אור או דמוי וילון. צל בשדה הראייה.

גורמי סיכון:

הסיבה המדויקת ל-PVD אינה מובנת במלואה, אך מספר גורמים יכולים להגביר את הסיכון להתרחשותו. אלו כוללים:

הזדקנות: PVD שכיח יותר אצל אנשים מעל גיל 50 שכן ההומור הזגוגי עובר שינויים טבעיים עם ההזדקנות.

קוצר ראייה: לאנשים עם קוצר ראייה יש סיכון גבוה יותר לפתח PVD בגלל הצורה המוארכת של גלגל העין, מה שעלול להוביל למתיחה ברשתית.

בעלי מקצוע לבית בריאות דיור משותף דין ומשפט דת ואמונה הגיל השלישי הורות כללי לוכד נחשים לימודים משפחה ניקוי תעשייתי צרכנות קייטרינג תיירות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
תפילה לרפואה שלמה – בעידן הקורונה
אנחנו מצויים כרגע עמוק בעידן שלא חלמנו אי פעם כי העולם המודרני עשוי להגיע אליו. מדובר במצב חירום כללי...
קרא עוד »
מאי 04, 2020
איטום גגות ביריעות ביטומניות – 3 יתרונות
יריעות ביטומניות הן כמעין שכבות הנפרשות על הקרקע ולהן יש שימוש רב ותכליתי לשלל מצבים. בגגות נוהגים...
קרא עוד »
פבר 17, 2021
איך לבחור מועדון לבר מצווה – דגשים חשובים
בחירת מועדון לבר מצווה המתאים ליום המיוחד שלכם היא החלטה גדולה. חשוב לקחת בחשבון את כל הגורמים...
קרא עוד »
מרץ 07, 2023