מה ההבדל בין ספר תורה אשכנזי לספר תורה ספרדי

ההבדל בין ספר תורה אשכנזי לספר תורה ספרדי

רבים אינם מבינים נכון את ההבדל בין ספר תורה אשכנזי לספר תורה ספרדי, אנשים חושבים שההבדל הוא מהותי וטעות זו יכולה לגרום לקלקול רב. לכן בשורות הבאות נלמד יחד מה ההבדל בין ספר תורה אשכנזי לספר תורה ספרדי.

כעיקרון ספרי התורה הם בדיוק אותו הדבר. כתובים בהם אותם פרשיות במדויק ואם תחסר אות אחת וקל וחומר פסוק או פרשה, אז ייפסל ספר התורה לגמרי. אז איפה ההבדלים? ישנם מספר הבדלים במנהגים ובמסורת של כתיבת הספר תורה וצורתו החיצונית.

הבדלים בין סוגי ספרי התורה

ההבדל העיקרי שקיים בין שני הנוסחאות הוא הכתב. כל עדה בישראל קיבלה מדור לדור את צורת הכתיבה הנכונה וגיבשה לעצמה את השיטה והמסורת הנכונה והמדויקת ביותר. בכתב סת"ם אשכנזי יש שלושה שיטות:

  1. כתב המיוחס לאר"י ז"ל.
  2. כתב המיוחס לאדמו"ר הזקן – בעל התניא וזה מנהג חבד.
  3. כתב המיוחס לבעל הבית יוסף.

לעומת זאת, כתב סת"ם ספרדי הוא אותו כתב בכל העדות – כתב זה מכונה 'וועליש' או בשמו השני 'מור וקציעה'. כתב זה התקבל בכל עדות המזרח ויש לציין שהוא גם קל יותר לכתיבה.

עיצוב חיצוני של ספר התורה

הבדל נוסף בין ספר תורה אשכנזי לספר תורה ספרדי הוא העיצוב והנראות החיצונית של הספר. בקהילות עדות המזרח הספרדים נהגו לעטר ולקשט את ספר התורה בזהב, כסף ומטפחות משי. כיום, ספרי התורה הספרדיים מונחים בתוך תיק ברזל או עץ מהודר ויפה, לעטר אותו באבני חן וכדומה.

מנגד, בקהילות אשכנז. עוטפים את סםר התורה במעיל מהודר שנתפר במיוחד לכל ספר על פי מידותיו המדויקות, עם עיטורים ועיצובים ברוב פאר והדר.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

איך ניתן למצוא אתר חדשות כשר?

אתרי חדשות כשרים הם כאלה שמתמקדים בעיקר בתוכן הקשור ליהדות. לעתים קרובות יש להם מידע רב על תרבות ומסורות יהודיות. הדרך הטובה ביותר למצוא אתר

קרא עוד »

שתפו את הפוסט בין חברים