למה מפרידים בין דג ועוף או בשר?

למה מפרידים בין דג ועוף או בשר

בישראל חוקי כשרות מחמירים, הכל נקבע על פי הדת, למשל אין לערבב חלב עם בשר, כל בן לדת היהודית יודע זאת, אולם ישנם נושאים בהם לא כולם בקיאים, למשל: למה מפרידים בין דג, עוף ובשר?

מה אומרים הרופאים?

ההפרדה בין דג ועוף לבשר נובעת בין היתר מהסיבה שרופאים הזהירו כי שילוב זה עלול לגרום למחלות קשות. לעומת זאת הרמב"ם טען שלא אמור להיות איסור על אכילת דגים ובשר שניצלו ביחד, ואין לשכוח שגם הרמב"ם עסק ברפואה.

אולם אין זה בטוח כי הוא צדק, חלק מהרופאים לא ימליצו לקחת סיכון, הם ניזונים מהערכות, קיימת התייחסות למסורת, והם גם מגיעים למסקנת הללו בשל ניסיונם.

סמל למטבח היהודי

במהלך דורות רבים, בני ישראל נמנעו לאכול דגים ובשר ביחד, כך שזהו חלק מהנרטיב של המטבח היהודי. יהודים לא מבשלים בשר יחד עם דגים מוכנים, אין זה משנה אם זהו הכרח המציאות או לא, המסורת מנצחת את הכל. אם מישהו מעוניין לאכול גם בשר וגם דגים, עליו לעשות זאת בדרך הנכונה, כלומר אין לאחד בין המנות, לכל אחת מהן מזלג אחר וצלחת נפרדת

מחקרים שנעשו בתחום זה

בניגוד לימים עברו, העולם התקדם מאוד גם בתחום הרפואה. על פי המחקרים אין סכנה לאכול גם דג ובשר ביחד, וחלק מהפוסקים אכן אימצו את המסקנות, אך לא כולם. כמו כן אין כאן הפרה של חוקי הדת.

כן קיימת מצווה המנחה אנשים לשמור על בריאותם, אולם ייתכן כי הם מעדיפים את דעת הרופאים שכן מדובר במדע. מכיוון שהגיעו למסקנה שאין שום נזק באכילת בשר ודגים, הרי שזה מותר. יש להדגיש, מי שאסר לאכול בשר ודגים זו לא התורה, אלא חכמי התורה.

המידע באדיבות ברכה משולשת – אוכל ביתי בראשון לציון

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שתפו את הפוסט בין חברים