ירידה מהארץ לפני גיוס – מה זה אומר ומה התנאים לכך?

מה קורה במקרה של ירידה מהארץ לפני גיוס? משפחות עם ילדים לפני גיל צבא אשר מבקשות לעזוב את הארץ ולהגר למדינה אחרת, אפילו אם זה באופן זמני, חייבות להסדיר את מעמדם של הילדים מול רשויות הצבא, על מנת שלא יווצרו בעיות, אם וכאשר הילדים יחזרו לישראל. 

בעיקרון, על פי חוק, כל נער ונערה שמגיעים לגיל 18 חייבים להתגייס לצבא על פי חוק גיוס. על פניו, המדינה לא יכולה לחייב ישראלים שירדו מהארץ לחזור ולהתגייס. מצד שני, היא כן יכולה להקשות עליהם במידה והם עוזבים את הארץ לפני הגיוס במידה והם רוצים לחזור ולהתגורר בישראל. 

ישנם מקרים בהם אנשים ויתרו על חזרתם לארץ, מאחר וידעו שאם יחזרו הצבא יחייב אותם להתגייס, אפילו אם זה לשירות מקוצר. 

מה הכלל בנושא וכיצד אפשר לפעול?

הכלל הוא מאוד פשוט, אם הילדים עזבו את הארץ לפני גיל 16, אז לא חלה עליהם שום חובה. כלומר, הם יכולים לחזור ולחיות את חייהם בישראל בצורה רגילה מבלי שיידרשו להתגייס, זה כמובן בהנחה והם לא חזרו בגיל גיוס. כלומר אחרי גיל 21. 

אם מדובר על נער או נערה שאמורים לעזוב את הארץ אחרי גיל 16, אזי מוטב ליידע את הרשויות וכן להסדיר את המעמד שלהם, על מנת שיובטח להם שאם יחזרו לארץ הם לא ימצאו את עצמם בבעיה מול רשויות הצבא ומערכת המשפט. 

חשוב לציין, ככל שעושים זאת בשלב מוקדם יותר, כך יש יותר אופציות לפעולה ואז אפשר למצוא פתרון שיתאים לשני הצדדים. אפשר כמובן לעשות את זה גם באופן חד צדדי, קרי לעזוב את הארץ מבלי ליידע את הצבא, אך אז יהיה קושי רב לחזור ובלי בעיות משפטיות כאלה ואחרות. 

לקבלת ייעוץ משפטי צרו קשר עם עו"ד צבאי אבי פינרסקי>>>

בעלי מקצוע לבית בריאות דיור משותף דין ומשפט דת ואמונה הגיל השלישי הורות כללי לוכד נחשים לימודים משפחה ניקוי תעשייתי צרכנות קייטרינג תיירות
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כמה עולה שיש ומה עשוי לייקר את המחיר שלו
אין ספק שכאשר רוצים לעשות שיפוץ בבית, בין אם זה בחדר הרחצה ובין אם זה במטבח, כולנו חוששים מנושא המחיר....
קרא עוד »
פבר 27, 2022
זרע דליל – יש מה לעשות
לאחר אינספור ניסיונות כושלים להיכנס להיריון קיבלת תשובה כי הנך סובל מזרע דליל? אל ייאוש! דע כי יש מה...
קרא עוד »
יול 08, 2020
3 רעיונות למשחקי O.D.T לילדים
התחום המתפתח של O.D.T -  Out Door Training מאפשר לחברות, לקבוצות מבוגרים, לילדים ומגוון של ארגונים לייצר פעילות...
קרא עוד »
דצמ 16, 2020