מהי חרדה חברתית ואיך מטפלים בה?

חרדה חברתית מוגדרת כחוויה רגשית של חשש מתמשך מסיטואציות בינאישיות. המגע החברתי עם בני אדם גורם להיווצרותה ועלול ליצור תגובות פיזיולוגיות בלתי נשלטות דוגמת: הזעה, דופק מואץ, חוויות בושה, רעידות, יובש בפה ועוד. היא גורמת בסופו של דבר, לפחד מפני מפגשים חברתיים ואחרים מול אנשים. הסובלים חוששים לחוות שיפוטיות מצידם, הערכה שלילית שלהם ושל הסביבה בעוצמות אשר לתחושותיהם לא יוכלו להתמודד מולן. ניתן למצוא סיטואציות שונות כמו בעת נשיאת דברים בפני קהל, אכילה בפומבי, ראיונות עבודה ועוד, ובמקרים חמורים, גם במערכת יחסים אינטימיים.

 

סכנות

הם תופסים עצמם כחלשים ובלתי כשירים מחד ורואים בזולתם ביקורתי ובלתי מתפשר. לעיתים, הסטת מבט בעת שיחה או חוסר תשומת לב רגעי יתפרש בעיניהם כאקט מזלזל.  ברור הוא, שהנזקים הנגרמים לסובלים מחרדות אלו הם קשים ופוגעים בהם בחיי החברה, בעבודה, בלימודים, במערכות יחסים שונות ועוד. הסכנה הנוספת היא כי מתחים אלו פוגעים באיכות החיים עד כדי יצירת מחלות או בתוחלת החיים עצמה. תופעות אלו נפוצות מתקופת הילדות ועד להתבגרות בואך גיל 30. אלו התקופות בהם נדרשים כולם לחוות מפגשים בין אישיים כאנשים בוגרים ועצמאיים הנפרדים מהוריהם.

 

טיפולים

קיימים מספר טיפולים אופייניים. הראשון בהם הוא טיפול קוגנטיבי – התנהגותי. ראשיתו בהבנת דפוסי החשיבה של המטופל ואמנות היסוד לגבי עצמו ובנוגע למפגשים חברתיים. לאחר מכן, חושפים אותו לגורמים המפחידים ויוצרים מפגשים קבוצתיים ואחרים הגורמים לו להתנסות במצבים בינאישיים מגוונים. פסיכותרפיה קבוצתית המנוהלת על יד המומחה מסייעת מאוד ומוכחת כיעילה. כל מטופל יכול להתנסות בכל הסיטואציות בצורה ישירה ובלתי אמצעית, ובכך חשיבותה. בנוסף, ניתן לקבל תרופות המתאימות למצב. העדיפות הראשונית היא תמיד לפסיכותרפיה. מומלץ לקבל ייעוץ וטיפול במכון בעל מוניטין בתחום.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

הסכם טרום נישואין
דין ומשפט

מה אומר החוק על יחסי ממון?

הסכם ממון מתייחס לחלוקת הרכוש בעת שבני זוג מתגרשים או כאשר אחד מהם הלך לעולמו. כאן נכתוב על נושא זה: מה אומר החוק על יחסי

קרא עוד »

שתפו את הפוסט בין חברים